Skip to content


Relativitet

Jag har sovit skitdåligt. Bara dvalat, liksom, utom någon ordentlig djupsömn. Vaknade dessutom vid ett, fyra och halvsex. Som tur är har jag inget jag måste göra i dag förutom att jobba till klockan ett. Sen blir det soffläge och kolla lite på insidan av ögonlocken en stund.

Det bor en man i huset mittemot mig, han kanske är i 60-årsåldern. Varje morgon, oavsett dag, sitter han ensam vid sitt köksbord, röker och pratar med någon som inte syns. Han har en katt som brukar sitta i köksfönstret också, den stackaren kommer väl få KOL eller lungcancer så småningom. Hur som helst, han sitter där från halvsextiden till lunch ungefär, sen syns han inte till.

Jag är verkligen trött som en skraltig ponny på en ridskola, och skör som en mygga, men den där mannen har nog ett tråkigare liv än jag.

MySpacePushaWordPressBlogger PostPinterestPrintEmailShare

Postat i Jobb, Shopping, Tankar.

Taggar: , , , , , , , , , , , , , , , , .


2 svar

Tyck till! Skriv en kommentar eller prenumerera på RSS-flödet för det här inlägget.

  1. monicasch säger

    Även jag dvalar, natt efter natt och det är jättejobbigt. Och då har jag ändå inte värk. Lider med dig.

    Märkligt nog sover jag när jag är i Norrbotten. Förstår inte varför.

    Ser att du tjänat 200 dollar. Smart!

  2. Klara säger

    Luften, tystnaden, och kanske att du är nära kärleken?!



HTML fungerar till viss del i kommentarerna.

eller svara på inlägget via trackback.