Skip to content


Måla nageltippen

Jag har sett väldigt många tjejer som fixar naglarna så att de ser välvårdade och snygga ut, men sen bara har färg på nageltippen. Det verkar vara världens grej, men det är ju skitfult! Även om det är en snygg färg, eller ett snyggt mönster, så är det fult om det bara är längst ut på nageln. Det är ju där det slits som fortast också, och när nageln har vuxit någon millimeter är det både en vit kant och sen färg på tippen – ännu fulare.

naglar med färgat nagellack bara på tippen
I en vanlig fransk manikyr har man ju också färg på tippen, men en som liknar nagelns naturliga. Då syns det inte lika mycket. Det är snyggt med målade naglar, men inte när de är så långa att de ser ut som klor, och inte när bara en del av nageln har färg. Mönster och pynt, fine, men i liten mängd. Så det så. Jag skiter i om alla andra tycker att det är snyggt, jag tycker att det ser helt galet ut.

MySpacePushaWordPressBlogger PostPinterestPrintEmailShare

Postat i Tankar.

Taggar: , , , , , , , , , , , , , , , , , .


6 svar

Tyck till! Skriv en kommentar eller prenumerera på RSS-flödet för det här inlägget.

  1. Lina säger

    sv. tack :) Jag jobbar hårt för det. :)

    Det där var verkligen inte snyggt alls :/ Skulle aldrig måla naglarna sådär.

    • Arga Klara säger

      Det förstår jag, grattis!
      Njae, det är snyggt med färg på naglarna, men inte så där!

  2. Melinda säger

    jag hatar tageltipp….den förstöt nageln…eller det är ju limmet som förstör…jaja…men tycker också det är fult med tipp…

  3. Tatiana säger

    Det får mig att vilja kasta saker omkring mig.Så FULT !!

    • Arga Klara säger

      Så illa?! Ja, kanske! Jag såg någon för några dagar sedan som hade bruna nageltippar. Hade lust att säga: ”Tvätta händerna efter du gräver i jorden!”



HTML fungerar till viss del i kommentarerna.

eller svara på inlägget via trackback.